Dedičstvo domu a ako s ním naložiť

Dedičstvo domu a ako s ním naložiť

Dedičstvo nehnuteľnosti je potrebné vnímať ako zložitý proces a pristupovať k nemu rozvážne. Prvotné emócie môžu byť rozdielne – na jednej strane Vám to možno vyrieši problém s Vašim aktuálnym bývaním. Na strane druhej je potrebné triezvo posúdiť technický stav nehnuteľnosti a to, ako s nehnuteľnosťou ďalej naložíte. 

Historické údaje

Začnite zisťovať rok začiatku výstavby, jeho ukončenie alebo prípadné prestavby. Ak ich sami nepoznáte najlepšie, je potrebné získať čo najviac informácií od príbuzných alebo susedov z okolitých nehnuteľností. Pýtajte sa v prvom rade na rok začatia a ukončenia výstavby nehnuteľnosti. Zistite si, aké materiály boli použité v konštrukcii. Informujte sa, či sa na výstavbe podieľali odborníci alebo bola stavba realizovaná svojpomocne bez prítomnosti stavebného technika. Zisťovanie týchto informácií môže byť zdĺhavé. Počítajte však s tým, že tieto podklady môžu byť pre Vás neskôr veľmi cenné.

Tip: skúmajte rodinné albumy, kde možno nájdete datované fotografie z výstavby alebo prvých rokov po nasťahovaní.

Prvý informačný prieskum si spravte sami. Začnite strechou a nevynechajte žiadnu miestnosť. Pokračujte až do suterénu. Odkrývajte podlahové krytiny. Možno nehnuteľnosť dôverne poznáte, ale aj tak Vás môžu čakať nepríjemné prekvapenia. Šatníková skriňa môže skrývať plesnivé murivo za zadnou stranou alebo zhnitú podlahu na mieste, kde stála dlhé roky.

Je potrebné si uvedomiť, že aj keď bola nehnuteľnosť donedávna obývaná, jej obyvatelia si po rokoch zvykli na jej technické nedokonalosti a prispôsobili tomu spôsob svojho života. Napríklad miestnosti s netiesnacimi oknami v zime nevyužívali, lebo sa nedali dobre vykúriť.

Tip: preskúmajte neviditeľné časti konštrukcie nehnuteľnosti – napríklad zapnite naraz veľa elektrických spotrebičov s veľkým príkonom, aby ste zistili v akom stave je elektroinštalácia a jej istenie.

Vypracte nehnuteľnosť

V dome, kde sa bývalo niekoľko desiatok rokov sa nachádza mnoho odložených vecí, nábytku, spotrebičov, textilu. Aj keď ešte nie ste rozhodnutý, či sa do nehnuteľnosti nasťahujete alebo ju ponúknete na predaj, i tak pre Vás predmety po predošlých majiteľoch pravdepodobne nemajú hodnotu ani praktický význam. Vypracte skrine, komory, povalu aj pivnicu. Zbavte sa nepotrebného nábytku, záclon a závesov. Priestory presvetlite a vyvetrajte. Tak si vytvoríte podmienky pre podrobné preskúmanie technického stavu nehnuteľnosti nielen Vami, ale aj prizvaným odborníkom.

Rozhodovací proces

V tomto procese Vám rady odborníka určite prídu vhod. Koho teda prizvať, aby jeho rady boli objektívne a Váš rozhodovací proces uľahčili? Nemal by to byť človek, ktorý bude neskôr zainteresovaný v prípadnej rekonštrukcii. Jeho rady budú tendenčné, pokiaľ má záujem získať zákazku na prípadnú rekonštrukciu objektu.

Nezávislý expert, ktorý nie je zainteresovaný v ďalšom procese po Vašom prípadnom rozhodnutí bude najlepším riešením. Oboznámte ho so všetkými skutočnosťami, poskytnite mu dosť času a priestoru na preskúmanie technického stavu nehnuteľnosti. Príjmite jeho poznatky so všetkou vážnosťou, aj keď nebudú priaznivé.

Všetko je to o peniazoch

Prípadná rekonštrukcia a jej realizácia závisí od predpokladanej ceny stavebných prác a Vašich možností. Pri objekte budovanom svojpomocne zhruba pre 50 rokmi však počítaje, že počas prác sa vyskytnú nepredvídané problémy. Dôvodom týchto komplikácií je napríklad to, že v rokoch 1960 – 1980 bol nedostatok stavebných materiálov. A často neboli kvalitné, čo sa prejavilo na ich životnosti. 

Cena rekonštrukcie za týchto okolností rastie, až môže presiahnuť vaše finančné možnosti. Radšej sa vyhnite situácii, že nebudete schopný ukončiť rekonštrukciu pre finančnú tieseň. Podmienky na bývanie v takomto dome nebudú vyhovujúce.

Dobre udržiavané budovy zo staršieho medzivojnového obdobia sú často v lepšom technickom stave ako stavby povojnové. Hlavným rozdielom sú použité materiály a tiež odborné remeselné spracovanie konštrukcie stavby a jej súčastí.

Nebudem rekonštruovať

Do úvahy prichádza aj táto možnosť. Vymaľujeme a hneď sa sťahujeme. Nezateplený objekt s pôvodnými oknami a neefektívnym vykurovaním Vám po jednej zime pravdepodobne pripraví nepríjemné prekvapenie v podobe vysokých nedoplatkov za plyn. 

Vaše rozhodnutie o výmene kotla za nový môže byť márne, ak sa nový nedá pripojiť na nevyhovujúce skorodované potrubie. Prekvapenie môžu priniesť aj vykurovacie telesá. 

Takejto reťazovej investícii bez konca sa vyhnete jedine dôsledným technickým a finančným plánovaním na základe podrobne zmapovaného technického stavu všetkých konštrukčných a technologických častí budovy.

A teraz ruku na srdce: máte na to dostatok skúseností, času a peňazí?

Príprava na predaj

Ak ste nehnuteľnosť vypratali a vyčistili, nastáva čas na stretnutie s realitným maklérom, od ktorého získate ďalšie cenné fakty pre Váš rozhodovací proces. Predám alebo tu budem bývať? Možno už máte nejaký odhad, koľko by stála rekonštrukcia zdedeného domu. S realitným maklérom teraz preberte sumu, ktorú by ste získali predajom domu. 

Možno nakoniec prídete na to, že suma za predaj danej nehnuteľnosti spolu s prostriedkami plánovanými na jej rekonštrukciu by zodpovedala sume na získanie úplne nového obydlia. Ak sa však rozhodnete pre rekonštrukciu, pamätajte, že s kúskom kreativity a štýlu môžete aj zo starších nehnuteľností vykúzliť príjemný a elegantný domov.