list vlastníctva

List vlastníctva: čo to je?

List vlastníctva: čo to je?

V nasledujúcom článku sa budeme zaoberať dôležitým konceptom, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri vlastníctve nehnuteľností – list vlastníctva. Tento dokument má zásadný vplyv na právne vzťahy medzi vlastníkom a nehnuteľnosťou. Spolu si prejdeme tieto body:

  • čo je list vlastníctva,
  • čo z neho vieme vyčítať,
  • na čo je potrebný.

Čo je list vlastníctva?

List vlastníctva (skratka „LV”) je súčasťou evidencie katastra nehnuteľností obsahujúci popis nehnuteľností. Je listinou preukazujúcou vlastnícke a iné právne vzťahy viažúce sa ku konkrétnej nehnuteľnosti, pričom nám poskytuje rámcovú informáciu o:

  • o nehnuteľnostiach, 
  • o vlastníkoch a oprávnených osobách, 
  • o právach,
  • a tiež iné údaje, ktoré sa do listu vlastníctva zapisujú podľa Zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v platnom znení.  

S potrebou preukázania listu vlastníctva sa stretnete napr. pri preukázaní vlastníckeho práva pri podpisovaní zmlúv či iných právnych úkonoch týkajúcich sa nehnuteľnosti, pri vybavovaní hypotekárneho úveru, ak sa zakladá nehnuteľnosť, pri nahlásení trvalého pobytu, na stavebnom úrade pri rekonštrukcii a pod.

Základná štruktúra každého LV je v zásade rovnaká

Na hornej časti sa nachádza číslo LV, názov okresu, obce a katastrálneho územia. Následne sa delí na 3 časti:

  • časť A – majetková podstata,
  • časť B – vlastník a iná oprávnená osoba,
  • časť C – ťarcha.

A – majetková podstata

Obsahuje údaje o nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom práv k danej nehnuteľnosti. Nehnuteľnosti sú položkovito identifikované podľa registra „C“/„E“, uvedené parcely (ich čísla), výmery parciel, druhy pozemku, rovnako aj druh využitia a ďalšie údaje bližšie popisujúce nehnuteľnosť. Pri niektorých parcelách alebo stavbách sa môžete stretnúť s poznámkou, resp. odkazom ako napríklad: že pozemok, na ktorom je dom postavený je zapísaný na inom LV.

Je potrebné si všímať aj kódy označujúce charakteristiku nehnuteľnosti, napr. či ide o bytový dom, rodinný dom, rozostavanú stavbu a pod., či nie je nehnuteľnosť zaradená medzi pamiatkovo chránené nehnuteľnosti a pod.

B – vlastník a iná oprávnená osoba

V časti B nájdete údaje vlastníka nehnuteľnosti, a to v rozsahu meno a priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, trvalé bydlisko prípadne názov spoločnosti a jej identifikačné číslo. Nájdete tam aj titul nadobudnutia, na základe ktorého bol vykonaný vklad do katastra nehnuteľnosti, t. j. či bola nehnuteľnosť nadobudnutá na základe darovacej zmluvy, kúpnej zmluvy alebo iné ako napríklad uznesením o dedičstve.

Z titulu nadobudnutia viete skontrolovať od kedy je vlastník vlastníkom danej nehnuteľnosti. Podstatným údajom je aj uvedený spoluvlastnícky podiel (napr. výlučný vlastník 1/1), v prípade bytu v tejto časti nájdete aj podiel na spoločných častiach bytového domu či pozemku. 

Pri každom spoluvlastníkovi je uvedené poradové číslo, ktoré slúži pri následnej identifikácii v časti C ťarchy. Tu môže byť uvedená aj poznámka, ktorá vyjadruje skutočnosti, ktoré obmedzujú oprávnenie vlastníka nakladať s nehnuteľnosťou, alebo informuje o nehnuteľnosti či o práve k nehnuteľnosti.

C – ťarchy

Tu nájdete informácie o vecných bremenách s jeho konkrétnym určením, obsahom, označením oprávneného z vecného bremena záložných právach s ich určením, predkupné práva, ak majú mať účinky vecných práv, prípadné iné práva, ak boli dohodnuté a rovnako aj údaje oprávnených z týchto tiarch. Podrobnejšie oboznámenie sa s touto časťou je LV je veľmi dôležité, keďže všetky práva v nej uvádzané sú tzv. právami k cudzej veci. Zjednodušene povedané sa jedná o práva niekoho iného k danej nehnuteľnosti.

Najčastejšie v tejto časti nájdete záložné právo v prospech banky, ktorá poskytovala úver vlastníkovi nehnuteľnosti. V tomto prípade je len potrebné nastaviť správny postup prevodu tak, aby došlo k vyplateniu úveru z kúpnej ceny, prípadne preloženiu úveru na inú nehnuteľnosť. Ak na liste vlastníctva nájdete ťarchu exekútora odporúčame poradiť sa s odborníkom. Kúpu nehnuteľnosti zaťaženú exekúciami nie je možné financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru. Výšku dlhov sa z LV nedozviete. 

Kde si viem pozrieť list vlastníctva? 

Informatívny list vlastníctva si môžete aj stiahnuť. Informačný výpis LV nie je použiteľný na právne úkony.  Ak potrebujete LV pre právne účely, môžete ho získať priamo na Okresnom úrade – katastrálnom odbore alebo oň požiadate na vybranej pošte.